Velký altán na zahradu- tipy a triky pro výběr

Máte rádi posezení na zahradě i v horkých letních dnech, případně za chladnějších dnů a večerů? Pak bude pro vás zajisté ideálním společníkem zahradní altán, který může fungovat jako skvělá alternativa k zahradnímu slunečníku ale může také suplovat zahradní domek, pergolu, nebo krytou terasu. Zahradní altány jsou k dostání v mnoha různých tvarech, velikostech a barvách. Výběr správného typu nemusí být nikterak složitý, ale je vhodné před tímto krokem zvážit několik aspektů, abyste vybrali ten správný.

Jakou velikost, typ a konstrukci altánu vybrat

Zahradní altány jsou běžně k dostání s kovovou konstrukcí, která může být vyrobena z hliníku, nebo z pevnější oceli. Zatímco výhodou hliníku je odolnost vůči rezivění (hliník na rozdíl od oceli nerezaví), výhodou oceli je vyšší pevnost a odolnost vůči namáhání. Konstrukce zahradního altánu může mít nejrůznější tvary- nejčastějšími typy jsou však čtverec, obdélník, nebo šestiúhelník a to v rozměrech od cca 2×2 m až po velké stany a altány s rozměry cca 6×12 m. (lze zakoupit i větší stany, ale ty už patří do zcela jiné kategorie a jsou určeny výhradně pro profesionální využití). Lze doporučit nůžkovou konstrukci zahradního altánu, která umožní velmi rychlé rozložení a opětovné složení, které zvládne u nejoblíbenějšího rozměru 3×3 m jedna osoba.

Jak altán na zahradě ukotvit

Altány nůžkové konstrukce jsou samonosné, což v praxi znamená, že je lze postavit i na tvrdých podkladech jako je asfalt, nebo beton. Jsou proto velmi oblíbené mezi stánkovými prodejci, marketingovými týmy, ale i zahrádkáři. Altány obsahují na spodní straně nohou patky pro ukotvení, takže je lze tímto způsobem na pevných podkladech stabilizovat a ochránit je před odfouknutím. Zahradní altány klasické koncepce jsou ale masivnější, často lze jejich nohy zapíchnout do země a stabilizovat je pomocnými lany, takže jsou ve výsledku pevnější, odolnější vůči větru a vhodné pro dlouhodobější umístění na daném místě.