Už máte doma koberec z Juty?

Velmi moderní jsou v současnosti přírodní koberce. Vyzkoušejte třeba koberec z juty. Co je juta a jak se koberec z juty ošetřuje?

Originální koberec z juty

Juta je rostlina, ze které se berou vlákna. Ty jsou dlouhá, na omak měkká a na pohled lesklá. Nejčastěji jsou splétané do hrubých silných nití, ze kterých se dělají nejrůznější interiérové doplňky a koberce. Nejlepší juta pochází z Bengálska, největšími výrobci juty jsou Bangladéš a Indie.

Sklizená juta je ve svázaném stavu namočena asi dvacet dní ve vodě, aby došlo k rozvolnění vláken a jejich oddělení. Tyto vlákna jsou pak odstraněna od stonků, promyjí se, usuší a zabalí. V této fázi je juta měkká jako bavlna.

Vlastnosti juty

  • nízká roztažnost
  • vysoká pevnost v tahu
  • prodyšnost
  • antistatické vlastnosti
  • tepelně-izolační vlastnosti
  • zvukoizolační vlastnosti
  • snadná barvitelnost
  • odolnosti proti mikroorganismům

Kde se používají koberce z juty

Velmi moderní koberce z juty se používají výhradně v interiéru. Vlákno z koberce by se nemělo promáčet, proto by neměly být vystavovány povětrnostním vlivům a častému namáčení. Koberec také není vhodný pro umístění do koupelny nebo do místností s vysokou vlhkostí.

Juta má skvělé vlastnosti v podobě přijímání vzdušné vlhkosti, proto pomáhají vyrovnávat a regulovat vlhkostní poměry v místnosti.

Jutové koberce jsou nenáročné na údržbu

Oproti klasickým kobercům jsou přírodní jutové koberce nenáročné na údržbu. Nečistoty se nachází nejvíce mezi vlákny, ne přímo ve vláknech koberce. Proto stačí čas od času koberec jednoduše vytřepat, popřípadě odstranit nečistoty vlhkým hadříkem, popřípadě jemným kartáčkem.

Další běžná údržba jutového koberce by měla spočívat v suchém vysávání nečistot za pomoci nástavce s jemným kartáčkem. Přejížděním v různých směrech dokonale odstraníte veškeré nečistoty. Suché vysávání se provádí několikrát týdně dle potřeby.

Důkladná očista jutových koberců se provádí suchou metodou, konkrétně suchou pěnou nebo čištěním absorpčním práškem. Vzhledem k tomu, že jsou jutové koberce stále populárnější, výrobci se již zaměřili na speciální čističe pro tento typ koberců.

Impregnace jutového koberce

Koberec lze poměrně jednoduše naimpregnovat prostřednictvím speciálních impregnačních přípravků, určených pro tento typ koberce. Ochrana vytvoří na vláknech neviditelný film, který pomáhá účinně odpuzovat vodu, zamezuje znečištění vláken a zamezuje vzniku skvrn, popřípadě usnadňuje čištění skvrn.