Sauna domácí nebo venkovní – saunaproject.cz

Čistá radost ze saunování ve volné přírodě – a ochlazení ve sněhu nebo potůčku přímo u sauny. Taková sauna je návratem k tradici a jejímu původnímu významu: uvolnění těla i ducha v ničím neomezeném prostoru, souznění s přírodou jako vyrovnaný stav, dosažení harmonie. Venkovní sauna také umožňuje používání topidel na tuhá paliva.

Sauny ve volné přírodě jsou typické finské sauny s mnohaletou tradicí nejen ve Finsku, ale i Švédsku, Lotyšsku, Litvě či Estonsku. Jsou situovány vedle jezer, které slouží k ochlazování. Co může být lepšího, než když své rozehřáté prokrvené tělo ochladíte přímo v krásné a čisté přírodě.

VENKOVNÍ SAUNY - SAUNAPROJECT.CZ

VENKOVNÍ SAUNY – SAUNAPROJECT.CZ

Pokud chcete mít saunu venku na Vaší zahradě a bojíte se, že to nebude vkusné
a mohla by kazit vzhled okolí, pak jste na velkém omylu. Je to v podstatě domek, chatka či srub z kvalitního dřeva, ideálně masivu, může být ale i zděná. Základem venkovní sauny je pevný rovný základ, nejlépe betonová odizolovaná deska, případně betonové patky. Je možno zrekonstruovat i stávající zahradní domek. Sauna může mít podobu dřevostavby, i když poněkud specializované. Charakterem však připomíná zahradní domek s verandou tak, že náhodný pozorovatel nemusí ani poznat, že se jedná o saunu. Lze ji umístit prakticky kamkoli na zahradu, jen je třeba pamatovat na snadnou dostupnost ochlazovací lázně (bazén, rybníček, venkovní či vnitřní sprcha, koupací sud nebo káď). Vzhled stavby se potom dá vyzdvihnout nebo naopak potlačit vhodně zvolenou zelení. Údržba a čištění sauny je velmi jednoduché, odborníci ze společnosti saunaproject.cz poradí jakou chemii používat, v jaké frekvenci údržbu a čištění provádět a poradí další „vychytávky“.

ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ - SAUNAPROJECT.CZ

ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ – SAUNAPROJECT.CZ

Co se týče samotného zabudování stavby, nese venkovní sauna oproti té vnitřní jisté výhody. Je to především možnost libovolně navrhovat její dispoziční rozvržení a rozměry. Také prostor pro ochlazovací lázeň či relaxační místnost bývá větší. Výhodná je i jednoduchá instalace komínu pro kamna na dřevo a možnost dostatečné tepelné izolace podlahy. Právě od ní jde nejvíce chladu a u domácích saun bývá dodatečné zateplení podlahy složité. Nevýhodou jsou pak vyšší pořizovací náklady a nemožnost využít teplo sauny pro ohřev domácnosti.

Pokud již máte svoji venkovní saunu na zahradě, nezbývá než si jí užívat naplno. Pravidla správného saunování jsou stejná jako při procesu vevnitř. I zde je dodržujte
a nezapomínejte na potřebný přísun tekutin!