Každý z nás prochází různými etapami života a je jen na nás, kdy se pustíme do očistného úklidu od všeho, co nás tak trochu svazuje. Ať už v myšlenkách, činnostech, nebo od dalšího vývoje. Kniha Životní úklid od švédské umělkyně Margarety Magnusson vám se skandinávským humorem inspiruje ke kouzlu minimalismu.
Do hrobu si ten nepořádek přece nevezmete. Tak proč se nevzdat nejrůznějších drobností, maličkostí, upomínkových předmětů a věcí, které nikdy k ničemu potřebovat nebudete? Pokud i váš byt překypuje nejrůznějšími zbytečnostmi, vzpomeňte si na jedno staré dobré švédské umění. Tam totiž existuje způsob, jak se zbavit letitého nepořádku. Kniha Životní úklid vás nadchne pro úklid všeho druhu. Švédové veškerý nepořádek nazývají döstädning: dö znamená smrt a städning znamená úklid.
Možná by se mohlo zdát, že takový název vyvolá chmury, opak je ale pravdou. Úklid ve vás překvapivě probudí proces zbavení se nepotřebných věcí a lze jej uskutečnit v kterémkoli období života. Každopádně je lepší začít dříve, nežli později, kdy už to za vás musejí udělat druzí. V knížce Životní úklid švédská umělkyně Margareta Magnussonová se skandinávským humorem a moudrostí inspiruje čtenáře, aby si i oni podmanili minimalismus. Její radikální i zábavná metoda může každému pomoci se pustit do citlivých rozhovorů na téma „co se všemi těmi nashromážděnými věcmi“, díky ní se celý proces vyklízení může namísto zdrcující zkušenosti stát něčím povzbudivým. Sama autorka napovídá, kterých předmětů se lze zbavit lehce (nenošené šatstvo, nechtěné dárky, nepoužívané talíře) a které si spíš budete chtít ponechat (fotografie, milostné dopisy, několik uměleckých výtvorů vašich dětí).
Pokud máte před sebou vážný úkol v podobě probírání se nářadím zesnulého manžela i svou tajnou zásuvkou ukrývající nejrůznější neřesti, zjistíte, že döstädning nemusí být jen skličující. Postupně nahlédnete do života ve Švédsku, můžete se nechat inspirovat severským pohledem na věc a lehčeji se rozloučit se svými některými věcmi.