Metody čištění koberců

Potřebujete rychle a efektivně vyčistit koberec? Pro dokonale čistý koberec, zbavený veškerých alergenů a virů, pomůže profesionální čištění koberců nejrůznějšími metodami

Překvapila vás na koberci nemilá skvrna od rozlitého červeného vína? Nezoufejte. Pro rychlou pomoc jsou tu domácí pomocníci, které najdete v kuchyni jako je jedlá soda nebo bílé zelí, a pro to větší čištění vám pomůže profesionální čištění koberců nejrůznějšími metodami.

Ať už máte v technické místnosti sebevýkonnější vysavač, pravidelné vysávání koberců rozhodně nestačí. Jednou za čas chce koberec, ať už je kusový, nebo celoplošně lepený, svěřit do rukou profesionální firmě, která se postará o dokonalé vyčištění koberce.

Jaké používáme druhy čištění koberců

  • mokré čištění
  • strojové čištění
  • čištění parou

Jednotlivé druhy profesionálního čištění koberců se hodí pro jiný typ koberců. Nejlepší volbu čištění pro váš koberec vybere specialista, který se čištěním koberců zabývá profesionálně.

Mokré čištění koberců

Mokré čištění koberců je nejrozšířenější a nejúčinnější čištění koberců u nás. U tohoto typu čištění koberců se používají naředěné čisticí prostředky s teplovou donou. Právě kvůli ní se tato technika nehodí pro koberce, které jsou položeny na dřevěné podlaze. Ta by mohla vlivem vlhkosti začít plesnivět. Stejně tak se mokré čištění koberců nedoporučuje u přírodních koberců z hedvábí, vlny či u perských koberců, u kterých by touto metodou mohlo dojít k poničení jemných vláken.

Při použití mokré techniky používají profesionálové výhradně prověřené čisticí prostředky, které zaručují důkladné čištění všech druhů vláken a zničení veškerých druhů mikroorganismů a alergenů, které sídlí hluboko ve vláknech.

Pomocí rovnoměrného nanesení čisticího prostředku a krátké doby působení dojde k čištění vláken. Následně se směs vysaje tak, aby koberec zůstal dokonale čistý. Při extrémním zašpinění se celý proces opakuje nebo se použije kartáč, se kterým se po zašpiněných plochách jemně přejíždí. Koberec bude po mokrém čištění vlhký. Je potřeba jej nechat dokonale proschnout tak, aby nedošlo ke vzniku plísní.

Strojové mokré čištění

Profesionální strojové mokré čištění se provádí tak, že se do vláken koberce dostává čistící kapalina, odstraňující i ty nejodolnější nečistoty. Všechny nečistoty se následně vysají do nádoby. Pokud je koberec extrémně znečištěný, použijí se speciální nástavce s rotačními kartáči. Nespornou výhodou oproti mokrému čištění koberců je, že koberec rychleji uschne. Díky speciálnímu přístroji se z koberce vysaje většina vody. Koberec zůstane pouze nepatrně vlhký a dá se ihned po strojovém mokrém čištění bez většího omezení opět používat. Opět je ale potřeba, aby dokonale proschl. Schnutí však nezvýší vlhkost v místnosti.

Čištění párou

Moderní čištění koberců pomocí páry je v současnosti na vzestupu a stále oblíbenější. Pára se zahřeje na 180 stupňů Celsia a operuje pod tlakem 8 Barů. Díky tomu je do nejhlubších vrstev koberce vstřikována horká voda spolu se saponátem. Nečistoty jsou pak účinně odsávány za pomocí účinného vysavače. Tento způsob čištění vám nabízí naše specializovaná firma.

Jak čistit koberec s vysokým vlasem

Luxusně vzhlížející koberce s vysokým vlasem jsou náročnější na údržbu hlavně proto, že se v nich drží veškerý nepořádek. Tento typ koberce je zapotřebí pravidelně luxovat. Pokud doma máte domácí mazlíčky, budete se muset o tento typ koberce starat každý den. Profesionální čištění koberce se doporučuje spíše pomocí suché techniky.