Jak vybrat koberec podle barvy

Chcete svůj interiér zútulnit moderním kobercem? Ať už se rozhodnete pro kusový nebo celoplošně lepený, vybírejte pečlivě nejen podle barvy, ale také nášlapné vrstvy. Jak vybrat správný koberec pro váš byt či dům?

Koberec vybírejte pečlivě

Koberec je skvělý módní doplněk pro klasicky i moderně zařízený interiér. Díky koberci zútulníte každý byt a navíc získáte příjemný pocit tepla v chladnějších měsících, pokud koberec umístíte k pohovce,

Pokud vybíráte koberec, vždy věnujte maximální pozornost barevnému provedení. Rozhodněte se, zda chcete mít koberec v barvě doplňující barvy okolního nábytku, stěn a podlahy nebo chcete, aby byl koberec ústředním bodem místnosti. To znamená, že na sebe upoutá pozornost už při vstupu do místnosti a stane se kontrastním oproti okolí.

Nejoblíbenější barvy koberců

Oblíbené barvy koberců jsou bezesporu tóny béžové, které opticky projasní a zvětší menší a tmavé místnosti. Oblíbené jsou přírodní barvy, jako je modrá, růžová, šedá či tmavě zelená. Teplých barev se nebojte tam, kde je nedostatek přirozeného denního světla. Chladné barvy vybírejte do místností, kde je dostatek přirozeného osvětlení.

Dbejte na praktičnost

Při výběru barvy koberce dbejte na jeho praktickou stránku. Pokud budete koberec pravidelně zatěžovat, volte sytější barvy. I když v dnešní době si stále častěji moderní domácnosti objednávají pravidelně několikrát do roka profesionální extrakční čištění koberců a čalounění, které si poradí i s odolnými skvrnami, navíc je čistění koberců rychlé a cenově velmi dostupné.

Praktické jsou vícebarevné koberce, které dokážou skrýt znečištění mnohem lépe, než jednobarevné či světlé koberce. Při výběru barvy také mějte na paměti, že barva koberce bude mít jiný odstín za denního světla a jinak bude vypadat při umělém osvětlení, co může mít velký vliv hlavně v ložnici nebo dětském pokojíčku.

Výběr koberce podle konstrukce nášlapné vrstvy

Koberce mají několik druhů konstrukcí nášlapné vrstvy. Ta může mít vliv na vzhled koberce z hlediska struktury povrchu i z hlediska viditelnosti znečištění a skvrn.

Typy konstrukcí nášlapné vrstvy:

 • koberce smyčkové se stejnou výškou smyčky
 • koberce se strukturovanou smyčkou
 • koberce se střiženým vlasem
 • koberce se střiženým vlasem a smyčkou
 • Koberce smyčkové se stejnou výškou smyčky

  Tento typ koberce má nášlapnou vrstvu tvořenou stejně velkými smyčkami, které tvoří jednotný povrch. Koberec se snadno čistí a využívá se často ve frekventovaných prostorách, kde se méně odolné koberce hůře čistí a mají kratší životnost.

  Koberce se strukturovanou smyčkou

  Koberec se strukturovanou smyčkou má smyčky ve dvou či třech různých velikostech a výškách, vytváří tedy plastický povrch koberce. Koberce vynikají dobrou odolností vůči znečištění, mají však kratší dobu životnosti.

  Koberec se střiženým vlasem

  Koberec se střiženým vlasem vzniká díky sestřižením konců smyček na stejnou délku. Tyto koberce vytvářejí nádherně hladký a měkký povrch. Jsou oblíbené zvláště v obývacích pokojích či v ložnicích. Odolnost a životnost je dána typem použitého vlákna, hustotou vláken a počtem zakroucení vláken.

  Koberce se střiženým vlasem a smyčkou

  Tento typ koberce je vytvořen díky kombinaci smyček a střiženého vlasu. Vniká tak zajímavá struktura povrchu koberce. Různé zabarvení a plastický povrch má pozitivní vliv na skrytí nečistot a skvrn.