Dřezy z přírodního kamene

Dřez z granitu, mramoru, bazaltu či onyxu je prvkem drahé, luxusní a reprezentativní kuchyně. Níže Vám přiblížíme vlastnosti přírodního kamene a nyance péče o takové dřezy.

Mezi hlavní přednosti dřezů z kamene se řadí jejich originalita a magnetismus. Jsou vybrušovány z velkého kusu kamene ručně, proto každý dřez je svým způsobem unikátní. Blýskavé skvrny ze slídy, půvabné rozvody – to všechno je vytvořeno přírodou, a je neskutečně přitážlivé. Co se vlastností materiálu týče, tak vše závisí na vybraném druhu kamene. Přírodní kamen je velmi pevný, odolný vůči vodě, nebojí se vysokých teplot a je, díky svému původu, 100% ekologicky čistý. Tyto vlastnosti se projevují v různé míře v závislosti na druhu. Mramor, travertin, onyx se dají používat pouze podmíněně, kdežto granit a bazalt jsou optimální a vydrží defacto všechno. Granit a bazalt jsou ty nejpevnější, pokud budeme měřit jejich tvrdost podle Moosovy škály, dostaneme se někam k hodnotě 8 (pro porovnání, diamant má 10). Nebojí se kyselin, nárazů, přepadů teplot. Některé společnsoti dokonce poskytují doživotní záruku na bazaltové a granitové dřezy. Jediným jejich nedostatkem je velká váha – dřezy z granitu o šířce 60 cm mohou mít váhu až 80kg.

Péče o takové dřezy je poměrně náročná a někdy i nákladná. Je potřeba se vybavit speciálními impregnačními roztoky, které odpuzují tuk a vodu a zakrývají pory kamene neviditelnou vrstvou. Takové roztoky snižují schopnost kamene nasakovat tekutiny (i ty obarvene) cca 10x. Mramor a travertin se má ošetřovat přibližně jednou ročně, granit – zhruba jednou za pět let, bez použití abrazivních houbiček a agresivní chemie. Přírodní kamen se doporučuje otírat jemným hadříkem s neutrálním mycím prostředkem.